ГОЛОВНЕ МЕНЮ

ВООЗ про деменцію, її ознаки і лікування

Деменція — це синдром, при якому спостерігається деградація пам’яті, мислення, поведінки і здатності виконувати щоденні дії. Деменція спостерігається переважно у людей похилого віку, однак вона не є нормальною ознакою старіння.

Основні факти:

 • У всьому світі нараховується приблизно 50 мільйонів людей з деменцією, щорічно реєструється майже 10 мільйонів нових випадків захворювання.
 • Хвороба Альцгеймера — найбільш росповсюдженна причина деменції (60 — 70 % всіх випадків).
 • Деменція — одна з основних причин інвалідності і залежності серед людей похилого віку у всьому світі.
 • Деменція має фізичний, психологічний, соціальний і економічний вплив не тільки на хворих, але і на доглядаючих за ними людей, на сім’ю та суспільство в цілому.

Деменція

Деменція —  це синдром, зазвичай хронічний або прогресуючий, при якому відбувається деградація когнітивної функції (тобто здатності мислити) більшою мірою, ніж це очікується при нормальному процесі старіння. Відбувається деградація пам’яті, мислення, розуміння, мови і здатності орієнтуватися, рахувати, пізнавати та міркувати. Деменція не впливає на свідомість. Порушення когнітивної функції часто супроводжується, а іноді передує, погіршенням контролю над емоційним станом, деградацією соціальної поведінки або мотивації.

До розвитку деменції призводять різні хвороби і травми, які в першу або другу чергу викликають пошкодження мозку, такі як хвороба Альцгеймера або інсульт.

Деменція є однією з основних причин інвалідності і залежності серед літніх людей у ​​всьому світі.  Однак часто спостерігається недостатня поінформованість щодо деменції і недостатнє розуміння цього стану, що призводить до стигматизації та виникнення перешкод для діагностування і надання медичної допомоги. Вплив деменції на людей, які здійснюють догляд, сім’ю і суспільство може бути фізичним, психологічним, соціальним і економічним.

Ознаки і симптоми 

Деменція по-різному впливає на людей. Це залежить від тяжкості хвороби і від індивідуальних особливостей людини перед захворюванням. Ознаки та симптоми, пов’язані з деменцією, проходять три стадії розвитку.

Рання стадія: часто залишається непоміченою, так як розвивається поступово. Загальні симптоми включають:

 • забудькуватість;
 • втрату орієнтації в часі;
 • порушення орієнтації в знайомої місцевості.

Середня стадія: при прогресуванні деменції до середньої стадії ознаки і симптоми стають більш явними і все більш звужуючими можливості. Вони включають:

 • забудькуватість щодо недавніх подій та імен людей;
 • порушення орієнтації в будинку;
 • зростаючі труднощі в спілкуванні;
 • потреба в допомозі для догляду за собою;
 • поведінкові труднощі, включаючи безцільне ходіння і задавання одних і тих же питань.

Пізня стадія: на пізній стадії деменції розвивається майже повна залежність і пасивність. Порушення пам’яті стають значними, а фізичні ознаки і симптоми більш очевидними. Симптоми включають:

 • втрату орієнтації в часі і просторі;
 • труднощі в розпізнаванні родичів і друзів;
 • зростаючу потребу в допомозі для догляду за собою;
 • труднощі в пересуванні;
 • поведінкові зміни, які можуть посилюватися і включати агресивність.

Поширені форми деменції

Існує багато форм деменції. Хвороба Альцгеймера є найбільш поширеною причиною деменції — на неї припадає 60 — 70 % всіх випадків. Інші поширені форми включають судинну деменцію, деменцію з тільцями Леві (аномальні включення білка, що утворюються всередині нервових клітин) і групу хвороб, що сприяють розвитку лобно-скроневої деменції (дегенерації лобової частки мозку). Між різними формами деменції немає чітких меж, часто співіснують змішані форми деменції.

Показники деменції

У всьому світі налічується близько 50 мільйонів людей з деменцією, з них більше половини (майже 60 %) живуть в країнах з низьким і середнім рівнем доходу. Щорічно реєструється близько 10 мільйонів нових випадків захворювання.

За оцінками експертів, частка загального населення у віці 60 років і старше з деменцією на будь-який момент часу становить від 5 до 8 осіб на кожні 100 чоловік. За прогнозами, загальне число людей з деменцією складе близько 82 мільйонів чоловік в 2030 році і 152 мільйони — до 2050 року. Таке зростання буде відбуватися в значній мірі за рахунок зростання числа людей з деменцією в країнах з низьким і середнім рівнем доходу.

Лікування і догляд

В даний час не існує лікарських засобів для лікування деменції або зміни ходу її розвитку. Досліджуються численні нові лікарські засоби, які знаходяться на різних стадіях клінічних випробувань.
Основні напрями медичної допомоги при деменції наступні:
 • раннє діагностування для забезпечення оптимальної допомоги;
 • оптимізація фізичного здоров’я, когнітивних здібностей, активності і благополуччя;
 • виявлення та лікування супутніх хвороб;
 • виявлення і лікування поведінкових і психологічних симптомів;
 • надання інформації та довгострокової підтримки для тих, хто здійснює догляд.

Фактори ризику і профілактика

Незважаючи на те, що вік — найважливіший відомий фактор ризику розвитку деменції, вона не є неминучим наслідком старіння. Більш того, деменція вражає не тільки літніх людей — раннє настання деменції (поява симптомів у віці до 65 років) виявляється в 9 % всіх випадків деменції.

Деякі дослідження вказують на зв’язок між розвитком когнітивних порушень і факторами ризику, зумовленими способом життя, загальними для неінфекційних захворювань. Ці фактори ризику включають відсутність фізичної активності, ожиріння, незбалансоване харчування, вживання тютюну і алкоголю, діабет і гіпертонія в зрілому віці. Інші потенційно змінювані фактори ризику включають депресію, низький рівень освіти, соціальну ізоляцію і відсутність когнітивної (пізнавальної) активності.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

ГОЛОВНЕ МЕНЮ