ГОЛОВНЕ МЕНЮ

День психічного здоров’я

В сучасному світі діти і підлітки проводять багато часу в Інтернеті – переживають кіберзлочини, кібербулінг, грають в жорстокі відеоігри, а також стикаються з булінгом в колективі.

Цькування, або булінг – агресивне переслідування одного з членів колективу (особливо серед школярів і студентів, але також і колег) з боку інших членів колективу або його частини. При цькуванні жертва не в змозі захистити себе від нападок, що і відрізняє булінг від конфлікту, де сили сторін приблизно рівні. 30% людей у віці від 5 до 14 років потерпають від насильства. Цифра не просто велика, вона величезна. Крім того, що цькування може приймати форму фізичного насильства, тобто призводити до травм, а також бути психологічним, емоційним. Його наслідки важче помітити, але небезпека від цього не менша.

Цькування знижує самооцінку. У об’єкта знущань формуються комплекси, він/вона починає вірити, що заслуговує на погане відношення до себе. Булінг заважає вчитися, тому що дитині не до занять: йому б в школі вижити. Формуються тривожні розлади, фобії, депресії. Для цькування шукають привід, щось, чим людина відрізняється від інших (в будь-яку сторону). Це можуть бути фізичні недоліки, проблеми зі здоров’ям, погана успішність, окуляри, колір волосся або розріз очей, відсутність модного одягу або дорогих гаджетів, навіть неповна сім’я. Часто страждають замкнуті особи, у яких мало друзів, домашні діти, які не вміють спілкуватися в колективі, і взагалі всі, чия поведінка не схожа на поведінку кривдника.

Цькування – це і можливість встановити свою владу в такому неприродному колективі, і об’єднати кривдників в згуртовану групу. А в будь-якій групі відповідальність за вчинки розмивається, тобто діти отримують психологічну індульгенцію на будь-які дії.
Є тільки одна обов’язкова умова, без якого цькування неможливе: потурання з боку вчителів чи мовчазне схвалення такої поведінки.
Діти часто мовчать про свої проблеми: бояться, що втручання дорослих загострить конфлікт, що не зрозуміють і не підтримають. Є кілька ознак, за якими можна запідозрити булінг.
• Синці та подряпини, які дитина не може пояснити.
• Брехня у відповідь на питання, звідки взялися ушкодження: дитина не може придумати пояснення, каже, що не пам’ятає, як з’явилися синці.
• Часто «губляться» речі, зламана техніка, зниклі прикраси або одяг.
• Дитина шукає привід не ходити до школи, прикидається хворим, у нього часто раптово захворює голова або живіт.
• Зміна харчової поведінки. Особливо потрібно звернути увагу на випадки, коли дитина не їсть у школі.
• Нічні кошмари, безсоння.
• Зіпсована успішність, втрата інтересу до занять.
• Сварки зі старими друзями або самотність, низька самооцінка, постійна пригніченість.
• Втечі з дому, самоушкодження та інші види деструктивної поведінки.

Єдиний спосіб зупинити травлю – створити нормальний здоровий колектив в школі.
Головне, що потрібно зробити, – це назвати цькування цькуванням, насильством, позначити, що дії агресорів помічені і що це необхідно припинити. Так все, що кривдники вважають прикольним, виявиться виставлено в іншому світлі. І зробити це повинен або класний керівник, або завуч, або директор. Якщо дитину б’ють, потрібно звертатися до травмпункту, проходити медичний огляд, повідомляти в поліцію і звертатися до суду за компенсацією шкоди. Відповідальними за протиправні діяння будуть батьки і школа.

Як підтримати дитину?
• Якщо цькування вже є, то це привід звернутися до психолога, причому розбиратися треба відразу всією сім’єю. Якщо дитина займає в родині позицію жертви, то і в школі буде те ж саме.
• Покажіть, що ви завжди на стороні дитини і готові допомагати їй, боротися з труднощами до самого кінця, навіть якщо це буде непросто. Ніяких пропозицій перетерпіти складний період бути не повинно.
• Постарайтеся знищити страх. Дитина боїться і кривдників, і вчителів, які можуть покарати його за порушення норм поведінки, якщо він дасть відсіч або поскаржиться. Розкажіть, що його самоповага важливіша, ніж думка однокласників і вчителів.
• Якщо дитині не вистачає можливостей для самоствердження в школі, знайдіть для нього такі можливості. Нехай він покаже себе в хобі, спорті, додаткових заняттях. Потрібно допомогти здобути йому впевненість. Для цього потрібні практичні підтвердження своєї значущості, тобто досягнення.
• Зробіть взагалі все, що допоможе підняти дитині самооцінку. Це окрема тема. Передивіться інформацію в інтернеті, перечитайте всю літературу на цю тему, поговоріть з фахівцями. Все, щоб дитина повірила в себе і в свої сили.

Відносно недавно з’явився ще й кібербулінг – це емоційний тиск, тільки в інтернеті, особливо в соціальних мережах.
Кібербулінг (електронне цькування, жорстокість онлайн) – це вид цькування, навмисні систематичні агресивні дії протягом тривалого періоду, що здійснюються групою або індивідом з використанням електронних форм взаємодії, спрямованих проти жертви, яка не може себе захистити. Це може відбуватися через смс-повідомлення, соціальні мережі, створення компрометуючих веб-сторінок або розміщення принижуючого, ображаючого відеоконтенту і так далі. Одне з важливих переваг цькування в інтернеті для агресора – це почуття безкарності. Наживо жертва може залучити сторонніх людей або дати фізичну відсіч, а анонімне цькування на фізичній дистанції розв’язує агресору руки.
Крім того, в інтернеті агресор не бачить емоцій жертви. Можна тільки здогадуватися з відповідей, що вона відчуває. Агресор до кінця не знає, чи не грають з ним, адже можна прикинутися жертвою і тролити у відповідь.

На відміну від звичайного булінгу, кібербулінг безперервний. Дитина може вийти зі школи, з класу, і булінг зупиниться. А зараз спілкування в соціальних мережах є важливою частиною комунікації. Щоб зупинити кіберцькування, доводиться зовсім виключати себе зі спілкування, інакше жертва виявляється цілодобово доступна. Дитина лягає спати, а вранці знову бачить в соціальних мережах свою фотографію з образливим підписом.
56% тих, хто страждає від кібербулінгу – підлітки. І кожен третій зустрічається з агресією в інтернеті. Дослідження показало, що пік залучення в кіберагрессію доводиться на п’яті-шості класи. Чим старше стають підлітки, тим нижче рівень кіберагрессіі. В цілому залученість підлітків в булінг і кібербулінг знижується поступово до закінчення школи, але в окремих випадках цькування буде зберігатися.

Від п’ятого класу до шостого йде наростання частоти ситуацій кібербулінгу, на шостий-сьомий класи припадає пік, і далі йде на зниження. Досвід жертви більш-менш рівномірно розподілений за віком. Жертви найчастіше зтикалися з тим, що про них розміщували грубі або образливі коментарі або розпускали чутки і плітки, образи і погрози. На соціальні мережі припадає близько 60% всієї агресивної форми поведінки в інтернеті.
Велика частина жертв кібербулінгу звертається за допомогою до друзів, тільки 18% до батьків, 15% до модераторів, 10% до однокласників, 10% до гри. На відміну від онлайн-булінг, в разі кібербулінгу ми бачимо, що люди активніше шукають підтримку і мають більше можливостей її отримати.

У психотерапевтичній роботі з дитячою агресією є два аспекти. По-перше, це розрішення напружених відносин в класі, і це аналогічно роботі з ситуацією очного шкільного цькування. Є активні учасники агресії і діти, які є свідками. Необхідно працювати і з агресором, і з жертвою, і з усім класом вцілому. Щоб робота була ефективною, дуже важлива підтримка адміністрації освітньої організації. По-друге, це індивідуальна робота з дитиною, яка опинилися в ролі жертви кібербулінгу. Це схоже до роботи з людиною, яка отримала досвід хворобливих, травматичних переживань поза зв’язком з інтернетом. Вважається, що спочатку настає стадія шоку, а потім включаються власні адаптаційні механізми. Якщо адаптаційні механізми не спрацьовують або їх недостатньо, то ми маємо справу з наслідками травми і необхідністю психотерапевтичної роботи із супроводу негативних переживань (страху, болю, приниження, руйнування самооцінки, втрати почуття захищеності), надання підтримки і поступовому відновленню довіри до світу.
Вживання психоактивних речовин широко поширене серед дітей, особливо підлітків. Незалежно від економічного благополуччя або національної приналежності алкоголь, тютюн і марихуана – речовини, які найчастіше вживаються. Вживання інших речовин, включаючи амфетаміни і метамфетамін, інгалятори, галюциногени, кокаїн, анаболічні стероїди, опіоїди і так звані наркотики «для згвалтування на побаченні» і клубні наркотики (наприклад, метілендіоксиметамфетамін [MDMA], кетамін, гамма-оксибутират), зустрічаються рідше, і поширеність використання кожного змінюється з плином часу. Все більше занепокоєння викликають повідомлення про збільшення поширеності зловживання рецептурними опіоїдами.

Діти і підлітки вживають наркотики з різних причин. Деякі роблять це, щоб позбавити в собі відчуття тиску (наприклад, з боку батьків, суспільства) або кинути виклик владі, інші налаштовані на пошук новизни і ризиків. Вплив однолітків і зображення засобами масової інформації речовин, таких як алкоголь, є іншими часто згадуваними причинами. Поганий самоконтроль, відсутність батьківського контролю або різні психологічні розлади (наприклад, розлади поведінки, СДУГ, депресія) можуть збільшити ризик. Сильний вплив мають батьківські відносини та приклади, які батьки встановили в їх власному вживанні алкоголю, тютюну, рецептурних ліків та інших речовин.
З огляду на особливості розвитку дітей і підлітків в сучасному світі необхідна спільна робота батьків, педагогічного колективу, шкільних психологів, медичних психологів. Важливо, щоб батьки і діти не замикалися в собі, не ховали проблеми, не боялися звертатися до фахівців – дитячих психіатрів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

ГОЛОВНЕ МЕНЮ