ГОЛОВНЕ МЕНЮ

До Всесвітнього дня паліативної та хоспісної допомоги

В другу суботу жовтня в Україні, як і в світі, відзначатиметься Всесвітній день паліативної та хоспісної допомоги.

Паліативна та хоспісна допомога – це професійна медична та психологічна допомога пацієнтам з важкими невиліковними хворобами та з обмеженою тривалістю життя. До таких пацієнтів відносяться люди похилого віку та особи з такими невиліковними хворобами як СНІД, туберкульоз, серцево- та церебросудинні захворювання, цукровий діабет, хвороба Альцгеймера тощо. Завданнями цього напрямку  є використання досягнень сучасної медичної науки для здійснення лікувальних процедур та маніпуляцій, що ставлять на меті полегшення фізичного та психологічного стану людини (пацієнта) в умовах, коли можливості радикальної терапії вже вичерпано.

На жаль, впродовж останніх трьох десятиріч в Україні спостерігається несприятлива демографічна ситуація, що відзначається невпинним старінням населення і зростанням питомої ваги осіб, які страждають на важкі хронічні невиліковні хвороби, злоякісні новоутворення. Як засвідчує статистика, сьогодні в Україні чисельність людей у віці від 60 років та старших становить 10 млн., а від 75 років і старших — близько 3 мільйонів осіб. Це зумовлює збільшення загальної смертності населення України. Згідно з рекомендаціями ВООЗ, близько 5% осіб, що старші 60 років, потребують паліативної допомоги, а у віці після 75 років питома вага таких людей зростає до 60%. Щороку в Україні кількість потребуючих паліативної опіки становить близько 500тис. хворих та 1 мільйон їхніх рідних та близьких. Тому  вкрай необхідно розуміння важливості, соціальної значимості  паліативної і хоспісної допомоги як серед населення, медичної спільноти, так і серед представників органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, громадських організації, а також організація блідної співпраці задля забезпечення потреб паліативних хворих та їх сімей.

З огляду та це,  в 2005 році вперше на теренах Чернігівської області на базі Чернігівської обласної психоневрологічної лікарні було створене відділення психічних та поведінкових розладів  для осіб похилого віку з супутньою тяжкою сомато- неврологічною патологією на 12 ліжок. Враховуючи затребуваність даного виду допомоги  з 01.01.2008р. відділення функціонує з  загальною потужністю в  40 ліжок, відділення змішане, при середньому перебуванні на ліжку 100 днів.

Складається з двох структурних підрозділів:

  • пост № 1 – для пацієнтів з психічним та поведінковими розладами похилого віку, розрахований на 28 ліжок.
  • пост № 2 – палати для надання паліативної допомоги ( хоспіс ), розрахований на 12 ліжок.

За час існування у відділенні знаходилось на лікуванні  2104  хворих.

Метою діяльності відділення є організація надання стаціонарної психіатричної допомоги та симптоматичного (паліативного) лікування, підбір необхідної знеболюючої терапії, догляд, психо-соціальна реабілітація, а також психологічна підтримка родичів на період хвороби та втрати близької їм людини.

З нагоди відзначення Всесвітнього дня паліативної та хоспісної допомоги слід нагадати, що одним з найпріоритетніших завдань нашої держави є наближення стандартів життя українського народу до прийнятих у цивілізованому світі. Оскільки Україна задекларувала побудову соціально – орієнтованої держави, особлива увага  має приділятися вразливим групам населення. Однією таких із найбільш вразливих груп є паліативні хворі – пацієнти усіх вікових груп, які хворіють на важкі прогресуючі захворювання у термінальній стадії або за умови обмеженого прогнозу життя, які не можуть бути вилікувані сучасними і доступними методами та засобами та потребують кваліфікованої медичної допомоги та догляду, психологічної, соціальної, духовної та моральної підтримки.

Згідно з рекомендаціями ВООЗ та Комітету Міністрів Ради Європи, паліативна допомога  має стати одним з пріоритетних напрямків у галузі охорони здоров’я в Європейському регіоні.

Важливість та гострота проблеми паліативної та хоспісної допомоги в Україні необхідна для розуміння медичною спільнотою, самими пацієнтами та представниками владних структур з огляду на те, що упродовж останніх трьох десятиріч в Україні спостерігається несприятлива демографічна ситуація, що відзначається невпинним старінням населення і зростанням питомої ваги осіб, які страждають на важкі хронічні невиліковні хвороби, на злоякісні новоутворення. Паліативна допомога є цілісним підходом, що складається з медичного, соціального, психологічного та духовного компонентів. Майже 60 – 80 % хворих у завершальних стадіях захворювань потребують паліативної допомоги. Таким чином , щороку в Україні кількість потребуючих паліативної опіки становить близько 500тис. хворих та 1 мільйон їхніх рідних та близьких, що робить цю проблему однією з найбільш важливих медико – соціальних проблем сучасного суспільства, яка потребує розуміння та уваги зі сторони громадськості.

 

Генеральний директор КНП «ЧОПНЛ» ЧОР,

Головний експерт УОЗ

з паліативної та хоспісної медицини                                                                                                                                                                             В.І Ященко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

ГОЛОВНЕ МЕНЮ