ГОЛОВНЕ МЕНЮ

До Міжнародного дня відмови від куріння

Подолати згубну звичку: щорічно третього четверга листопада у світі відзначається Міжнародний день відмови від куріння -No Smoking Day.  Нинішнього року  він припадає на 21 листопада.

  Відзначення цього дня встановлено Американським онкологічним товариством (American Cancer Society) 1977 року. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, в світі 90% смертей від раку легенів, 75%  від хронічного бронхіту і 25%  від ішемічної хвороби серця обумовлені саме тютюнокурінням. Відтак кожні десять секунд на планеті вмирає один курець. На жаль, незважаючи на потужну масово-роз’яснювальну роботу щодо небезпеки тютюнокуріння, очевидну його шкоду, вищезгадане товариство наводить  такі статистичні дані: понад півтора мільярда людей на Землі не уявляють свого життя без тютюну, викурюючи  від 5 до 25 цигарок на день. З них 30% припадає на жінок фертильного віку, 15% – на підлітків до 18 років, 32% – на  чоловіків від 25 до 60 років. І це при тому, що майже половина з них усвідомлює згубність цієї звички та негативний вплив тютюну  на організм людини. Втім, вже давно доведено, що сучасний тютюновий  виріб практично не містить власне тютюн з діючою речовиною у  вигляді нікотину. Там знаходяться смоли, продукти розпаду вуглецю, ацетон, синильна кислота та ще понад 70 хімічних інгредієнтів, кожен з яких здатен завдати непоправної шкоди організму. Тоді чому ж люди продовжують курити? Як зазначає дільничний лікар-нарколог I категорії КНП «Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня» Петро Седень, тютюнокуріння – це не скільки звичка (хоча  воно починається саме  із неї),  скільки залежність  людини від психоактивних речовин, коли  продукти розпаду тютюнової суміші беруть участь в обміні речовин в організмі курця. Це підтверджено численними сучасними дослідженнями. Наприклад, Генеральний хірург США, контр-адмірал Сильвія Трент–Адамс зазначає – «Будь-яку звичку, нехай навіть і дуже деструктивну, можна  подолати заборонами. А от  психофізичну залежність від тютюну, інших наркотичних речовин – іноді лише  терапією, причому всебічною – від звернення до психотерапевта  – до застосування лікарських препаратів. Я зі співчуттям ставлюся до курців, вважаючи їх не тільки  відчайдухами та легковажними людьми, а такими, що потрапили у тенета  потужної залежності від цигарок на тлі порушення з боку обміну  речовин. І це не виправдання, а реалії».

 Як би там не було, тютюнокуріння щорічно вбиває понад 120 тисяч українців. Передбачається, що до 2025 року  ця  сумна цифра зросте  наполовину. Тому кожному  із тютюнозалежних варто замислитися,  чи продовжувати через цигарки  наближати свою передчасну  смерть, чи вже зараз почати позбавлятися від залежності.  Як запевняє Петро Седень,  до нього звертається все більше людей, які хочуть почати життя без цигарок. «Понад 40 жителів Чернігова та області щорічно  виявляють бажання за допомогою лікарів кинути  курити. Стосовно них ми застосовуємо як психологічну, так і медикаментозну терапію. Здебільшого це лікування має позитивний результат, адже понад 90% наших пацієнтів після проходження першого етапу терапії відчувають, що здатні подолати тяжіння до тютюну. Дехто звертається через подолання синдрому відміни і вже на другому етапі ми йому допомагаємо ефективніше», – розповідає Петро Седень.

  Втім,  курець здатен-таки опанувати себе і відмовитися від чергової цигарки. Спробуйте почати з малого – не діставайте з пачки цигарку, коли, як ви вважаєте, вам це дуже необхідно. Зверніть увагу на наступне: лише за 20 хвилин після останньої цигарки  ваш організм візьме курс на відновлення– нормалізується артеріальний тиск та серцебиття. Зазвичай період абстиненції починається між другою та дванадцятою годинами після останнього перекуру. У деяких вона  супроводжується головним болем, іноді тремором, агресивним сприйняттям оточуючих, запамороченням і  таке інше. Головне – перетерпіти саме цей  час, далі буде легше – вже  через тиждень-другий почне зникати задуха, першіння у горлі, ви почнете відчувати різноманітні запахи. За деякий  час покращиться настрій, обмін речовин, з’явиться хороший апетит, що стане передумовою для остаточного позбавлення тютюнокуріння. Відтак за півроку значно знизиться ризик  серцево-судинних захворювань, а через рік – і  небезпека бронхолегеневих хвороб, зокрема, раку легенів.

  Отже, починати боротися зі своєю залежністю  від цигарок  можна  у будь-який час. Хоча б у  Міжнародний день відмови від куріння. І будьте впевнені, що організм вам за це віддячить!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

ГОЛОВНЕ МЕНЮ