ГОЛОВНЕ МЕНЮ

Паліативна допомога – один з пріоритетів медичної галузі у 2021-му році.

В Україні,за оцінкою Українського Центру суспільних даних, паліативної допомоги потребують понад 320 тисяч пацієнтів, а також супроводу та підтримки потребують члени їхніх родин. Паліативна медична допомога, як окремий вид медичної допомоги у нашій країні, закріплена законодавчо з 2011 року. Але до того, як Національна Служба здоров’я не виділила цей вид медичної допомоги в окремий пакет у Програмі медичних гарантій, таку допомогу в Україні надавали лише кілька десятків закладів. Втім запровадження окремого пакету у Програмі медичних гарантій дало поштовх розвитку мережі закладів, які надають паліативну допомогу. Водночас ефективна паліативна допомога – це цілий комплекс медичних, психологічних та соціальних послуг, потрібних не лише пацієнту із паліативним діагнозом, а й членам його родини.  Тому у Програмі медичних гарантій на нинішній  рік  вміщено два пакети послуг : “Мобільна паліативна медична допомога дорослим та дітям” та «Стаціонарна паліативна медична допомога дорослим та дітям». Станом на 12.01.21р. 483 медичних закладів України уклали договори про надання паліативної допомоги з НСЗУ. Зокрема, 431 медичний заклад надає паліативну допомогу в стаціонарі, 203 заклади мають договори з НСЗУ на надання мобільної паліативної допомоги.Серед медичних закладів, законтрактованих на надання паліативної медичної допомоги, є онкологічні центри, дитячі лікарні, протитуберкульозні, інфекційні заклади охорони здоров’я, центри з лікування ВІЛ/СНІДу, а також багатопрофільні лікарні, зокрема, психоневрологічні медичні заклади.Також договір з НСЗУ на надання паліативної допомоги підписали 12 монопрофільних закладів-хоспісів.У 2020 році за напрямом “паліативна допомога” Національна Служба здоров’я України виплатила закладам, що уклали договори на надання паліативної допомоги, понад 507 млн 985 тис грн.  У НСЗУ зазначають, що  організація оплачує саме медичну складову паліативноі допомоги.

Згідно з визначенням ВООЗ, медична складова у паліативній допомозі – це полегшення болю та інших симптомів, що має бути спрямовано на підтримку або поліпшення якості життя і оптимізацію фізичної і когнітивної функції пацієнта протягом усього періоду хвороби. Національна Служба здоров’я оплачує винятково медичні послуги тим закладам, які відповідають вимогам.У формуванні вимог НСЗУ спирається на національні нормативно-правові акти та міжнародні практики та підходи.  До формування вимог на 2021 рік залучені кращі експерти з цього виду медичної допомоги, а також представники громадських та пацієнтських організацій.Серед вимог до закладів, які надаватимуть паліативну допомогу за договором з НСЗУ у 2021 році – обов’язкове забезпечення кисневої або респіраторної підтримки. Відтак пацієнт має отримати повний спектр медичної допомоги, якого він потребує, – наголошується у Декларації ВООЗ..

Про це йдеться  і у вимогах НСЗУ щодо цього пакету медичних послуг, де передбачена, зокрема, можливість виконати певні лабораторні аналізи та інструментальні обстеження без переведення і звернення до інших медичних закладів. Правила, за якими пацієнт може отримати паліативну допомогу, у нинішньому  році залишаються незмінними:  у стаціонарі або вдома пацієнт отримує безоплатно: лікування симптомів захворювання, ефективне знеболення, респіраторну (дихання) та нутрітивну (медичне харчування) підтримку, психологічну допомогу, а також навчання родини та доглядачів особливостям догляду за людиною, запобіганню можливих ускладнень та дотриманню рекомендацій.

Для отримання  паліативної допомоги безоплатно, пацієнт має звернутися до свого сімейного або лікуючого лікаря, який  випише направлення на отримання мобільної чи стаціонарної допомоги.

Нагадаємо: Генеральний директор КНП «Чернігівська обласна психоневрологічна  лікарня» Володимир Ященко  активно переймається проблемами надання паліативної допомоги жителям Чернігівщини, адже він -голова Чернігівського осередку Ліги паліативної та хоспісної допомоги, експерт Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА з паліативної та хоспісної допомоги України.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

ГОЛОВНЕ МЕНЮ