ГОЛОВНЕ МЕНЮ

Про алгоритми надання психіатричної допомоги дітям та дорослим йшлося на брифінгу у Національній Службі здоров’я України

Як зазначила керівник прес-служби  НСЗУ  Наталія Гудзь,  психічне здоров’я – одна з  тем, в якій багато міфів, стереотипів та суспільної стигми пацієнта. Однією з причин цього є те, що пацієнтів у психіатричних закладах тримають кілька місяців, а то й років. Попри те, що значна частина таких пацієнтів потребує догляду, а не лікування. А це не медична послуга, а соціальна. І її потрібно розділяти. Оскільки утримання лікарняного ліжка обходиться бюджету набагато дорожче, ніж соціального.

– Близько 30 % госпіталізованих пацієнтів психіатричних лікарень за своїм станом не потребують лікування у стаціонарі. Загальносвітова тенденція така: стаціонар тільки для пацієнтів з гострим перебігом хвороби і на короткий період. Далі пацієнт має переходити під спостереження лікаря-психіатра амбулаторно.

– Одна з цілей трансформації системи охорони здоров’я – продуктивні зміни в системі психіатричної допомоги в Україні. Тому з 1 квітня медзаклади, які надають психіатричну допомогу, почали працювати за договором з НСЗУ. Такі заклади можуть лікувати пацієнта у стаціонарі, а також надавати допомогу амбулаторно, якщо стан людини дозволяє це зробити. Це означає, що зникає мотивація не виписувати пацієнта зі стаціонару без медичних показів, адже зайняте ліжко більше не оплачується.

– У 2017 році уряд ухвалив Концепцію розвитку охорони психічного здоров’я в Україні на період до 2030 року. Вона передбачає зміну організаційної структури. Тобто акцент зроблений саме на амбулаторну психіатричну допомогу.

– Ще один важливий аспект покращення психіатричної допомоги – перехід від лікування пацієнтів в монопрофільних лікарнях до надання допомоги в багатопрофільних медзакладах. Це сприятиме зменшенню стигматизації пацієнтів – вони будуть менше соромитись звертатись за допомогою до фахівців. Також люди не будуть змушені їхати в обласний центр, щоб отримати необхідну допомогу. Вони зможуть звернутися у багатопрофільну клініку.

– У грудні 2018 року набрав чинності наказ МОЗ про те, що багатопрофільні лікарні мають забезпечувати стаціонарну допомогу за спеціальністю «психіатрія». Тож за пакетом «Психіатрична допомога дорослим і дітям» НСЗУ уклала договори зі 198 медичними закладами. З них 64 – це монопрофільні психіатричні заклади, ще 20 – наркологічні, решта – багатопрофільні лікарні. За цим напрямом з початку квітня медзаклади отримали 1 млрд  324 млн грн.

– Щоб наблизити психіатричну допомогу до пацієнта у 2021 році НСЗУ запропонує медзакладам укласти договір на новий пакет «Психіатрична допомога, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами». Після завершення гострого перебігу хвороби пацієнти мають продовжувати лікування амбулаторно.За потреби мобільна мультидисциплінарна команда приїде до пацієнта і надасть йому допомогу вдома.

– В НСЗУ тривають засідання робочих груп, на яких провідні експерти галузі обговорюють, як покращити Програму медичних гарантій у наступному році. У пакеті стаціонарної психіатричної допомоги експерти запропонували посилити співпрацю з органами соціального захисту та зробили акцент на дотриманні прав людини.

– За Програмою медичних гарантій психіатрична допомога для пацієнта – і в стаціонарі, і амбулаторно є безоплатною.

Щоб отримати медичну допомогу можна звернутись до сімейного лікаря, який за необхідності випише направлення на госпіталізацію. Або  самостійно звернутись до лікаря-психіатра. Направлення до цього спеціаліста не потрібне. Пацієнт також може самостійно звернутись до медзакладу, який надає психіатричну допомогу.  Також безоплатною психіатрична допомога буде для пацієнтів, яких доставила до медзакладу бригада швидкої.

 

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

ГОЛОВНЕ МЕНЮ