ГОЛОВНЕ МЕНЮ

Світова медична спільнота привертає увагу до небезпеки наркотиків: 26 червня відзначається Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотиків та їх незаконним розповсюдженням

У світі з’являються все нові й нові психотропні речовини, які нелегальними шляхами  потрапляють до  України. За свідченнями Американського інституту досліджень хімічних речовин, нині  обсяг наркотрафіка  оцінюється   майже у трильйон доларів щорічно, що прирівнює його до ринку обороту нафти.

Міжнародний день боротьби із зловживанням наркотиками та їх незаконним обігом  засновано  1987 року  Генеральною Асамблеєю ООН на знак вираження рішучості посилювати діяльність і співробітництво задля створення такого  суспільства, яке буде  вільним  від зловживання наркотиками.

Про шкідливість зловживання наркотичними речовинами вже сказано чимало. Проте, занепокоєння вчених, лікарів, представників влади різних рівнів та громадських організацій викликане саме поширенням   наркотичних речовин у молодіжному середовищі, адже саме  молодь  до кінця не  усвідомлює небезпеку  такого способу життя. Відтак медики запевняють, що вживання наркотичних речовин  впливають на  здоров’я людей  вкрай негативно, сприяє розвитку соматичних та психічних захворювань і є однією з причин збільшення смертності  та  інвалідізації населення.

Загалом наркотики –  це, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 6.05.2000р. №770 «Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів», психоактивна речовина, яка при одноразовому  вживанні здатна викликати ейфоричний психічний стан, а при систематичному використанні – психічну та соматичну залежність. Таке ж визначення вміщено у Законі України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» від 01.01. 2008 року. У цих двох документах йдеться про  легальний та незаконний обіг наркотичних речовин, тобто, визначено речовини, обіг яких заборонений у медичній практиці, наприклад, героїн, різного роду канабіноїди, кокаїн, ЛСД, рослинні  витяжки з опійного маку, коноплі тощо. А є речовини, які дозволені у медицині – стимулятори ЦНС, барбітурати, наркотичні анальгетики, транквілізатори, препарати для лікування пацієнтів за допомогою замісної терапії – метадон та бупренорфін. Таким чином, обіг наркотичних речовин регламентується низкою державних законів та  підзаконних актів, а також відповідними службами.

Як  повідомляє завідувач диспансерного наркологічного відділення КНП «Чернігівська обласна  психоневрологічна лікарня», експерт Управління охорони здоров’я  облдержадміністрації з наркології Юрій Поклад, будь-яка наркотична речовина повинна відповідати кільком критеріям – медичному, соціальному, юридичному. Зокрема, юридичний аспект полягає у законному продажу таких психоактивних речовин, як алкоголь та  тютюнові вироби, які, на жаль, також викликають фізичну та психічну  залежність. Але  аспекти Міжнародного дня боротьби зі зловживанням наркотиків на них не поширюються.

Наводячи статистичні дані, Юрій Поклад зазначає : Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня стараннями її Генерального директора Володимира Ященка стала  основним  медичним закладом  регіону, який опікується  лікуванням, реабілітацією та  профілактикою наркоманії серед населення:

  • Нині на обліку в Україні перебуває понад 61 тисяча хворих на наркоманію. На Чернігівщині – 1860 людей, що  менше, ніж у минулому році.  У Чернігові на обліку знаходиться 1130 городян. Залежних від опіоїдних наркотиків в області  на сьогодні налічується 1320. Оціночна кількість, оприлюднена громадськими організаціями  та Обласним Центром громадського здоров’я, становить близько 6 тисяч залежних громадян. Зазначу, що «найпопулярнішим» наркотиком серед залежних в Україні є опіоїди – екстракт макової соломки і «вуличний» метадон. Невелику частку  посідають  деякі  стимулятори –  канабіноїди, амфетаміни, аптечні лікарські препарати, різного роду «спайси», «солі» тощо.

Особливе занепокоєння у медиків  викликає поширення наркоманії серед молоді віком від 15 до 35 років – в Україні  таких на диспансерному обліку у  медиків перебуває 26 тисяч 400 людей, по області – 636 громадян , по Чернігову зокрема – 220 жителів, що майже наполовину менше, ніж було 4 роки тому. Відтак, через те, що певна кількість громадян звертається  за допомогою до приватних структур, а також не звертається  взагалі, кількість залежних від наркотичних речовин може бути збільшена. Таким чином, проблема  виявлення та лікування хворих на наркоманію  належить до пріоритетних в роботі психіатричної галузі  як України, так і Чернігівщини. Крім того, до неї додається ще і лікування хворих на ВІЛ/СНІД, туберкульоз, вірусні гепатити.

Лікування наркозалежних у нашому закладі відбувається згідно з протоколами та клінічних настанов. До речі,відповідно до вказівок  НСЗУ, за  спеціалізованою медичною допомогою до наших спеціалістів можна звертатися без направлення від сімейного лікаря. А, враховуючи поширення коронавірусної інфекції, наша робота не припинялася, хоча  прийом амбулаторних пацієнтів і був дещо обмежений, надання стаціонарної допомоги в екстрених випадках триває належним  чином і понині. Звісно, що ті, хто бере участь у програмі замісної підтримувальної терапії в області, також не відчували жодних обмежень, отримуючи відповідне лікування згідно з наказами МОЗ, використовуючи і стаціонар на дому, а  також критерії самостійного прийому препаратів. До речі, нині в області ЗПТ  приймають 314 громадян, з них  на базі нашого медичного закладу 300 осіб ( до кінця року плануємо  охопити цією роботу 335 пацієнтів), інші  – у Прилуках та Ніжині. І вже 24 червня відкрито сайт для  ЗПТ у  Мені. Таким чином, можливості для  впровадження такого виду лікування постійно розширюються.

У свою чергу медичний директор з амбулаторно-поліклінічної роботи КНП «Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня» Богдана Шуба зазначає: враховуючи, що існує низка напрямків , на які не  поширюється фінансування з боку Національної Служби здоров’я, пошук коштів, спрямованих на роботу з  проведення медичних оглядів на  ступінь алкогольного, наркотичного чи  інших видів сп’яніння покладений на органи місцевого самоврядування. Так, завдяки опіці з боку  чернігівських облдержадміністрації та обласної ради, лабораторний  процес щодо визначення ступенів  різних видів  інтоксикацій в лікарні не припиняється, адже щоденно  через самозвернення громадян та за направленнями Національної поліції лабораторія обстежує  до 15 осіб  за день. Таким чином, відповідний підрозділ медичного закладу  протягом року проводить до 6 тисяч обстежень за рік.  До речі, ця лабораторія – єдина  на Чернігівщині, яка здійснює подібні дослідження.

Отже, проблема наркоманії в Україні загалом   та на Чернігівщині зокрема не  втрачає своє актуальності. Головне, щоб  залежні від наркотиків  усвідомили – в людському житті є безліч позитиву і хороших моментів. Тому не варто витрачати життя на наркотичний дурман та його негативні наслідки.

One comment

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

ГОЛОВНЕ МЕНЮ