ГОЛОВНЕ МЕНЮ

Сказати «Ні!» згубній звичці: 19 листопада – Міжнародний день відмови від тютюнокуріння

Цей день встановлено 1988 року на підтримку ініціатив численних міжнародних організацій та  світової медичної спільноти у напрямку позбавлення людства залежності від тютюну. Тобто, від психоактивних речовин, що знаходяться у тютюнових виробах, а також у сучасних приладах – замінниках  сигарет. Адже  вже не для кого не секрет, що тютюновий дим містить до 200 хімічних речовин, які завдають організму курця непоправної шкоди, викликаючи безліч хронічних захворювань – від нервових розладів та бронхітів – до онкологічної та серцево-судинної патології.

Втім, на жаль, широка обізнаність громадян щодо небезпеки тютюнокуріння та  його негативних наслідків  поки не здатні зупинити цю  епідемію. І хоча , за твердженнями лікарів, останніми  роками кількість активних курців у світі зменшується,  нині свого життя без сигарет не уявляє понад  1 мільярд людей на планеті і ними щосекунди викурюється 300 тисяч  цигарок. Причому, за дослідженнями Американського онкологічного  товариства, особливе занепокоєння викликає ранній доступ до тютюнових виробів  молоді, яка дуже прихильна  як до звичайних сигарет, так і до сучасних  їхніх замінників – кальяну, айкосам, вейперам, електронним сигаретам тощо.

Враховуючи актуальність проблеми вживання тютюну,  у календарі протягом року встановлено кілька дат, спрямованих на подолання залежності. Втім, саме Міжнародний день відмови від куріння несе особливу місію, адже це дуже хороша нагода для тих, хто хоче кинути курити,  починати  саме цього дня.  Відтак курець, що бажає стати колишнім курцем, буде знати, що він не одинокий у своєму прагненні почати нове життя, буде відчувати підтримку своїх друзів та близьких, а також тисяч однодумців.

Проблема тютюнокуріння, у першу чергу, полягає у наявності залежності від тютюну, причому, залежності як психологічної, так і фізичної. Так, кинути курити можна самому і подібних прикладів безліч. Втім, часто-густо люди, розуміючи, що їм вже досить труїти свій організм незрозумілою вкрай  небезпечною сумішшю, не здатні  віднайти  в собі сили на це. Тоді на допомогу їм приходять лікарі-наркологи, що володіють всім сучасним арсеналом ефективного лікування залежності.

Відтак фахівці КНП «Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня» впритул переймаються  цією проблемою і стараннями керівництва закладу, яке визначило чіткі алгоритми звернення до спеціалістів згідно з рекомендаціями профільного міністерства, мають хороші результати лікування людей із тютюновою залежністю на різних стадіях захворювання. Зокрема лікарі-наркологи ведуть щоденний прийом  пацієнтів, здійснюють масово-роз’яснювальну роботу в організованих колективах. До речі, територія лікарні визнана такою, що вільна від тютюнового диму, а у структурних відділеннях закладу розміщено інформаційні матеріали, плакати, санбюлетні з роз’ясненнями шкідливості вживання тютюну.

Лікар-нарколог закладу Анна Симонова розповідає, що  нині в Україні курять 42% чоловіків та 9% жінок і, на жаль, 30% юнаків і дівчат у віці 13-15 років. Водночас 68% курців заявляють, що бажають відмовитися від куріння, а  понад чверті  колишніх курців вже позбавилися цієї звички. Світова тенденція щодо зменшення кількості курців поширюється і на Україну. Наприклад, 2015 року курили 62% чоловіків, а 2019 – 42%, кількість жінок-курців за  цей час скоротилася майже вдвічі. Лікар запевняє:

  • Під час звернень ми даємо чіткі рекомендації щодо  зручного позбавлення тютюнокуріння. Рекомендуємо обрати окремий час для цього, наприклад, період відсутності очікуваних стресів. Радимо скласти перелік ситуацій, коли людина курить аби з’ясувати,  що його провокує. Загалом лікування від тютюнової залежності  повинно бути комплексним. Це і бесіда з лікарем, можливо і психологом, застосування медикаментозної терапії, фізіотерапевтичних методів (електро- лазеропунктура, голкорефлексотерапія) тощо. Загалом вважається, що є епізодичне  і систематичне вживання тютюну зі шкідливими наслідками. Тому ми застосовуємо індивідуальний підхід до кожного пацієнта. Наголошую, що  самостійно позбавитися цієї  залежності  цілком можливо, але краще  – за допомогою фахівця, пройшовши анонімне лікування  на базі диспансерного наркологічного відділення Обласної психоневрологічної лікарні, куди можна звернуся самостійно, без направлення від сімейного лікаря.

Також фахівець зазначає: замінники цигарок не менш шкідливі, ніж власне тютюнові вироби, а, наприклад,  використання кальяну може спровокувати перехід до вживання інших наркотичних  речовин, наприклад, синтетичних канабіноїдів.

Отже, кожний курець повинен усвідомити, що він не залишиться сам-на-сам з цією залежністю, йому обов’язково допоможуть лікарі-наркологи Обласної психоневрологічної лікарні. Треба  лише визначитися, чи згодна людина продовжити жити активно, чи вона буде й надалі перебувати у полоні тютюнового диму? Відповідь – очевидна, адже  будь-хто повинен обирати якісне життя.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

ГОЛОВНЕ МЕНЮ