ГОЛОВНЕ МЕНЮ

Сезонна депресія

Депресивні розлади дуже багатогранні. Один з них – це сезонний афективний розлад або інша назва – сезонна депресія. Сезонною депресією називається психічний розлад, ознаки якого стають найбільш вираженими в певну пору року.

Чи відчуваєте ви себе пригнічено під час зимових місяців – більше ніж вам би цього хотілося? Можливо у вас сезонна депресія, також відома як сезонний афективний розлад або зимова депресія. Сезонна депресія  – це розлад настрою, що виникає щороку в один і той же час. Більш рідкісна форма цієї хвороби відома як «літня депресія», вона починається пізньо навесні або раннім літом і проходить восени. Звичайна сезонна депресія починається восени або взимку і закінчується раннім літом.

Існує дві форми цієї хвороби. Перша починається восени, і триває всю зиму, а друга починається пізньою весною або раннім літом. Першу форму сезонної депресії, відому як «зимова депресія», легше дізнатися, так як вона більше поширена і більше вивчена, ніж друга.

Гормони, які виробляються в мозку, з приходом певного часу року, впливають на поведінку людини в цю пору. Вчені вірять, що сезонна депресія тісно пов’язана з цими гормональними змінами. Одна з теорій говорить, що недостатня кількість сонячного світла в осінній час призводить до зменшення вироблення серотоніну в мозку. Серотонін це нейротрансміттер, який має заспокійливу і болезаспокійливу дію. В результаті недостатня кількість серотоніну призводить до депресивного настрою і прояву таких симптомів, як втомлюваність, вуглеводна недостатність і збільшення ваги.

Оскільки їжа багата вуглеводами (печиво, чіпси, солоні палички) сприяє виробленню серотоніну, вважається, що вона має заспокійливу дію на тіло і розум.

Сезонна депресія з’являється вперше у віці після 18 років і більше, часто зустрічається у жінок, ніж у чоловіків. У деяких людей сезонна депресія проявляється у легкій формі і роздратованості, у решти симптоми проявляються більш гостро і впливають на особисті  відносини і працездатність.

Оскільки ця хвороба виникає внаслідок браку сонячного світла, вона рідко зустрічається в країнах тропічного клімату, де літо триває круглий рік.

Які симптоми сезонної депресії в зимовий період?

При зимовій депресії виявляються такі ж симптоми, як і при депресії в цілому:

 • Зниження життєвої енергії
 • Важко сконцентруватися
 • Стомлюваність
 • Підвищення апетиту
 • Потреба проводити час на самоті
 •  Підвищена сонливість
 • Збільшення ваги

Які симптоми річної депресії?

 • Зниження апетиту
 • Проблеми зі сном
 • Втрата ваги

Як діагностується сезонний  афективний розлад?

Дуже важливо, щоб ви не займалися самодіагностуванням і самолікуванням. Якщо ви помітили у себе симптоми депресії, зверніться до лікаря за детальним обстеженням. Іноді, певні фізичні захворювання можуть також викликати симптоми депресії. У той же час симптоми сезонної депресії можуть свідчити про більш складний  психічний  стан. При обстеженні лікар повинен визначити стан симптомів і, відповідно, призначити ефективне лікування.

Як лікувати сезонний  афективний  розлад?

В залежності від складності стану, існують різні методи лікування. Також метод лікування залежить від того, чи немає у вас при цьому іншого виду депресії або біполярного розладу. При сезонному афективному розладі рекомендується, якомога більше часу проводити на вулиці, для того щоб заповнити потребу в денному світлі. Якщо це неможливо через темні зимові місяці, призначають прийом антидепресантів і світлолікування.

Що таке світлолікування?

Світлолікування складається з повного діапазону яскравого світла, спрямованого прямо в очі. Пацієнт сидить на відстані 3 метрів від джерела яскравого світла, яке в двадцять разів яскравіше, ніж звичайне кімнатне освітлення. Лікування починають з 10-15 хвилинного сеансу, збільшуючи його до 30-45 хвилин в день, в залежності від реакції хворого.

Деякі пацієнти одужують після декількох сеансів. Іншим потрібно трохи більше часу. Якщо поліпшення не настає, то лікар може збільшити світлолікування до двох сеансів на день. Пацієнтам, яким світлолікування приносить полегшення, радять продовжувати сеанси в профілактичних цілях до тих пір, поки не настане весна.

Чи є світлолікування ефективним методом лікування?

Деякі дослідники пов’язують появу сезонної депресії з гормоном мелатоніном, який викликає млявість. Коли світло потрапляє на сітківку ока, він провокує процес в організмі, внаслідок якого зменшується секреція мелатоніну Таким чином, світло зменшує кількість мелатоніну і сприяє виробленню серотоніну в мозку. Тому вважається,  що світлолікування має антидепресивний ефект.

Сучасні експерти вірять, що за допомогою світлолікування можна лікувати і харчові розлади, і безсоння, і гостру депресію (стани, не мають відношення до сезонної депресії). Дослідження показали що, приймаючи антидепресанти разом з проходженням сеансів світлолікування, дає позитивний результат щодо покращення настрою й збільшення життєвої енергії.

Чи можна запобігти сезонний  афективний розлад?

Якщо у вас вже були напади сезонної депресії, наступні поради допоможуть вам уникнути її в майбутньому:

 • Намагайтеся більше часу проводити на вулиці, навіть якщо на вулиці похмуро. Ви все одно отримаєте необхідну порцію денного світла.
 • Навіть якщо ви ще не відчули прояви симптомів хвороби, починайте з приходом осені відвідувати сеанси світлолікування.
 • Дотримуйтесь добре збалансовану дієту, стежачи за тим, щоб ви отримували всі необхідні вітаміни і мікроелементи. Це допоможе залишатися енергійними, незважаючи на потребу організму в вуглеводних і солодких продуктах.
 • Намагайтеся робити фізичні вправи протягом як мінімум 30 хвилин три рази на тиждень.
 • Намагайтеся залишатися активними в соціальному житті і повсякденних заняттях. Для людей з розладами настрою соціальна підтримка відіграє найважливішу роль в процесі одужання.

Коли пора звернутися до лікаря при сезонному афективному розладі?

Якщо у вас з’явилося відчуття пригніченості, втоми і дратівливості в певну пору року, і при цьому воно повторюється через рік знову і в той же час, можливо у вас одна з форм сезонного афективного розладу розкажіть  про ваші відчуття лікарю. Дотримуйтесь його рекомендацій з приводу лікування і способів зміни життєвих звичок.

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

ГОЛОВНЕ МЕНЮ