У міру збільшення середньої тривалості життя, все більше людей переходять рубіж 65-річного віку і доживають до глибокої старості. У зв’язку з цим міняється картина захворюваності у фінальному періоді життя. Причиною смерті частіше є не гостра патологія, а важкі поєднані хронічні захворювання, що ставить перед системою охорони здоров’я завдання забезпечення більш ефективної і чуйної допомоги людям в перебігу фінальних років їх життя.
Паліативна допомога включає психологічну і моральну підтримку, направлену на те, щоб допомогти хворому зберігати в максимально можливому ступені активне і комфортне життя до останнього дня. Використовуючи комплексний підхід, паліативна допомога чуйно реагує на потреби хворих і їх близьких. Вона сприяє поліпшенню якості життя і може зробити позитивний вплив на перебіг захворювання. Літні люди поза сумнівом мають особливі потреби, оскільки властиві ним порушення здоров’я носять не такий характер, як у більш молодих, і часто відрізняються підвищеною складністю; частіше виникають поєднані розлади здоров’я різного ступеня тяжкості. Результати наших спостережень зокрема показують, що з віком різко підвищується вираженість таких симптомів, як психічна дезорієнтація, порушення функції сечового міхура і кишечника, ослаблення зору і слуху, а також запаморочення. Таким чином, порушення, які спостерігаються у літніх людей, складаються з проявів основного захворювання і власне вікових розладів. Це обумовлює значніші потреби в допомозі, тому надання паліативної допомоги має бути засноване на потребах пацієнта і його близьких, а не на прогнозі.
Враховуючи вимоги в цивілізованому і гуманному відношенні до людей на будь-якому етапі життя, виникла ідея розвитку паліативної допомоги в Чернігівській області.
5 жовтня 2005 року на базі Чернігівської обласної психоневрологічної лікарні було вперше організовано 12 ліжок для надання паліативної допомоги людям похилого віку. Згідно Концепції розвитку психіатричної служби Чернігівської області з 1 липня 2008 року структурний підрозділ паліативної допомоги був перепрофільований у відділення психічних і поведінкових розладів для надання паліативної допомоги людям похилого віку з важкою супутньою сомато-неврологічною патологією на 40 ліжок. Відділення знаходиться на другому комплексі лікарні, на другому і третьому поверхах триповерхового корпусу. У палатах і інших приміщеннях відділення зроблений хороший ремонт і створені всі необхідні умови. Наше відділення є установою, призначеною для госпіталізації хворих з невиліковною патологією з метою забезпечення паліативного (симптоматичного) лікування, знеболення, надання медико-соціальної допомоги, догляду, психосоціальної реабілітації, а також психологічної підтримки родичів на період хвороби і/або втрати близьких. Біля відділення є храм на честь ікони Богоматері «Всіх скорботних радість». Священик приходить до пацієнтів поговорити, привітати зі святами.
До теперішнього часу ми надали допомогу більше 600 сім’ям, члени яких потребували постійного стороннього догляду і медичного обслуговування.
ЗМІ про нас:
Газета “Ваше здоров’я”: Тут працюють люди з особливим складом характеру
Хоспис при областной психоневрологической больнице стал пристанищем для более тысячи черниговцев