ГОЛОВНЕ МЕНЮ

10 жовтня – Всесвітній день психічного здоров’я

        Всесвітній день психічного здоров’я  відзначається 10 жовтня щорічно. Цього року він проходить під гаслом «Догляд за психічним здоров’ям для всіх: давайте втілимо його в реальність». Цей день запропонований Всесвітньою організацією охорони здоров’я відзначати задля підвищення рівня обізнаності про проблеми психічного здоров’я та мобілізації зусиль на підтримку кращого психічного здоров’я.

Цей день був вперше відзначений 10 жовтня 1992 року за ініціативою Всесвітньої федерації психічного здоров’я, глобальної організації з психічного здоров’я.

     Дуже часто можна почути твердження, що насправді ніхто не знає, що таке психічне здоров’я, що межа між нормою і патологією є дуже нечіткою або розмитою, а поняття психічних розладів є надуманими фахівцями та науковцями. Натомість саме психічне здоров’я дозволяє людям реалізувати свій потенціал, досягати своїх цілей, справлятися з щоденними стресами, продуктивно та плідно працювати та робити внесок у свою спільноту. 

        Всесвітня організація охорони здоров’я визначає психічне здоров’я як стан благополуччя, в якому людина реалізує свої здібності, може протистояти звичайним життєвим стресам, продуктивно працювати і робити внесок в свою спільноту. У цьому сенсі психічне здоров’я є основою благополуччя людини і ефективного функціонування суспільства.

          Згідно даних ВООЗ станом на 2020 рік розлади психіки вийшли на друге місце причин інвалідизації населення у світі. Близько 1 мільярда людей  живуть з психічними розладами, з них в Україні – 8 мільйонів.

           За дослідженнями Світового банку, близько 30% людей в Україні мають психічний розлад протягом життя. Порівняно з іншими країнами, в Україні зареєстровано особливо високий рівень депресії.  

           В Україні кожен восьмий дорослий (12,4%) повідомив про симптоми, що відповідають клінічному діагнозу депресії. Поширеність депресії майже вдвічі більша серед жінок (16,2%), ніж серед чоловіків (8,7%). Водночас лише кожна четверта особа з імовірною депресією (3,0% від загальної кількості населення) була про це поінформована лікарем чи медичним працівником. Лише 0,4% населення пройшли лікування антидепресантами або ходили на сеанси психотерапії.

         Важливо зазначити, що проблеми із психічним здоров’ям також опосередковано збільшують кількість додаткових смертей. Так, вони можуть підвищувати ризик негараздів із фізичним здоров’ям, зокрема через травми, нездоровий спосіб життя (наприклад, куріння, незбалансоване харчування, відсутність фізичної активності, ожиріння), небажання чи неможливість звернутися по відповідні послуги з охорони здоров’я та недотримання схеми медикаментозного лікування.

     За підрахунками, близько 80% передчасних смертей серед осіб із психічними розладами спричинено фізичними недугами, особливо захворюваннями серцево-судинної системи. Дослідження показують, що:

 • тяжка депресіяє задокументованим фактором ризику ішемічної хвороби серця;
 • посттравматичний стресовий розлад (ПТСР)пов’язаний із підвищеним рівнем смертності у зв’язку з ішемічною хворобою серця, пухлинами та навмисними і випадковими травмами;
 • вживання алкоголюпов’язане з туберкульозом, респіраторними інфекціями нижніх дихальних шляхів, множинним раком, захворюваннями серцево-судинної системи та системи кровообігу, цирозом печінки, панкреатитом, епілепсією, цукровим діабетом, навмисними і випадковими травмами.

 

В Чернігівській області, як і в Україні та світі в цілому відзначається стійка тенденція до збільшення кількості хворих на психічні розлади. Станом на 2020 рік поширеність захворювань психіки в Чернігівській області складає 3220,4/100 000 населення. Даний показник більше загальноукраїнських показників на 42.8%.

       Під спостереженням у лікарів-психіатрів, станом на 01.01.2021 р. налічується 31649 осіб.

      Психічні захворювання мають високий відсоток інвалідизації. В Чернігівській області кількість інвалідів внаслідок психічних розладів у 2020 році складає 8621 осіб.

    Вперше визнано інвалідами у 2020 році 196 осіб.

На даний час в області працює 65 лікарів-психіатрів для дорослого населення та 4 дитячі-лікарі-психіатри.

         За останні 2 роки собливістю надання психіатричної допомоги є організація роботи в умовах контрактування медичних закладів із Національною службою здоров’я України.

           Для надання психіатричної допомоги програмою медичних гарантій перебачено три пакети надання медичних послуг:

 • Стаціонарна психіатрична допомога;
 • Психіатрична допомога, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами з охорони психічного здоров’я;
 • Лікування осіб із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів із використанням препаратів замісної підтримувальної терапії.

Не зважаючи, що заклади охорони здоров’я, в тому числі з надання психіатричної допомоги, працюють з національною службою здоров’я з 01.04.2020 року , тільки з 01.10.2021 року впроваджується чутлива платформа електронної системи медичних записів. Це пов’язане із необхідністю забезпечення конфіденційності медичних даних пацієнтів.

За пакетами психіатричної допомоги дуже низька ставка за пролікований випадок , вона становить 7947 гривень. Коригувальні коефіцієнти значно знижують вартість послуг по таким захворюванням, як невротичні та пов’язані зі стресом розлади – коефіцієнт 0,751, ставка – 5968 гривень (до даної рубрики також відноситься «Післятравматичний стресовий розлад», який виставляється учасникам АТО/ООС), психічні та поведінкові розлади внаслідок вживання психоактивних речовин, в тому числі «Делірій» – коефіцієнт 0,518, ставка – 4116,55 гривень (даний стан вимагає застосування заходів інтенсивної терапії та часто реанімаційних міроприємств). Існує навіть такий коефіцієнт, як 0,318 за лікування психічного розладу не уточненого ґенезу.

П’ять головних порад, які допоможуть поліпшити психічне здоров’я та самопочуття.

 1. Спілкуйтеся з іншими людьми

Добрі відносини з оточенням важливі для вашого психічного здоров’я, адже вони допомагають розвинути почуття приналежності до групи, дають можливість поділитися позитивним досвідом з іншими та відчути емоційну підтримку. Спілкуйтеся з друзями, сім’єю, колегами, однодумцями. Обмінюйтеся думками, підтримуйте одне одного –– усе це допомагає відчувати себе в тонусі та зберігати життєві сили.

 1. Будьте фізично активними

Регулярна фізична активність пов’язана з нижчим рівнем депресії і тривожності у всіх вікових групах, підвищенням самооцінки та гарним настроєм. Це не обов’язково має бути інтенсивне тренування –– можна просто прогулятися на свіжому повітрі в колі друзів чи сім’ї. Під час прогулянки знижується рівень гормону стресу (кортизолу), і внаслідок цього ми відчуваємо піднесення та отримуємо більше задоволення від життя. Прогулянку можна робити за півтори-дві години до сну, щоби покращити його якість та почуватися більш розслаблено.

 1. Продовжуйте вчитися

Дослідження показують, що освоєння нових навичок поліпшує психічний стан завдяки підвищенню впевненості в собі через розвиток цілеспрямованості. Навіть якщо ви відчуваєте, що у вас недостатньо часу або немає потреби вивчати щось нове, є багато різних способів додати нові знання у своє життя. Наприклад, ви можете спробувати: готувати щось нове та корисне, удосконалити свої вміння (поліпшити навички презентації, фотографії, полагодити зламаний велосипед) або спробувати нові види діяльності (вести блог, займатися новим видом спорту, вчитися малювати).

 1. Допомагайте іншим

Науковці виявили, що доброта й щедрість можуть допомогти поліпшити ваш психічний стан завдяки створенню позитивних емоцій та відчуття важливості. Невеликі добрі справи для інших людей або волонтерство сприяють підвищенню рівня нейромедіаторів, як-от серотонін, дофамін та ендорфін. Також, коли ми робимо добрі справи, у нас збільшуються самооцінка, рівень емпатії та співчуття, покращується настрій. Це знижує артеріальний тиск і рівень кортизолу.

 1. Уважно ставтеся до своїх думок, емоцій та поведінки

Усвідомлення допомагає краще розуміти власні думки та емоції, тривогу чи переживання, поліпшити ставлення до життя й підхід до розв’язання проблем. Намагайтеся дослухатися до свого тіла, бажань та процесів свого внутрішнього світу, адже це підвищує здатність планувати діяльність, позитивно ставитися до себе і, як наслідок, — мати високий рівень емпатії та самоприйняття.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

ГОЛОВНЕ МЕНЮ