ГОЛОВНЕ МЕНЮ

ВООЗ про депресію

Основні факти:

  • Депресія є одним з найпоширеніших психічних розладів. За оцінками експертів від депресії страждає понад 300 мільйонів осіб з усіх вікових груп.
  • Депресія — основна причина інвалідності у світі.
  • Жінки в більшій мірі схильні до депресії, ніж чоловіки.
  • У гіршому випадку депресія може призводити до самогубства.
  • Існують ефективні методи лікування депресії.
  • Депресія відрізняється від звичайних змін настрою і короткочасних емоційних реакцій на проблеми в повсякденному житті.

Депресія може викликати значне порушення здоров’я, особливо якщо вона має затяжний характер і важкий перебіг. Цей стан може призводити до значних страждань людини, порушення працездатності, неуспішності в школі, проблем в сім’ї.

Щорічно близько 800 тис. осіб гинуть в результаті самогубства — це друга за значимістю причина смерті серед людей віком 15—29 років.

Незважаючи на те, що існують ефективні види лікування депресії, допомогу отримують менше половини людей, що страждають від неї (у багатьох країнах менше 10%). Серед перешкод для отримання ефективного лікування: відсутність ресурсів, дефіцит підготовлених медичних кадрів, соціальна стигматизація (соціальне «клеймо»), пов’язана з психічними розладами. Ще однією перешкодою є неточна оцінка стану. У всіх країнах людям з депресію часто встановлюється неправильний діагноз.

Проблема депресії та інших порушень психічного здоров’я зростає в глобальних масштабах.

Види і симптоми

В залежності від кількості симптомів і ступеня їх тяжкості депресивний епізод може бути визначений як легкий, помірний або важкий.

Людина з легким депресивним епізодом буде мати деякі труднощі у виконанні звичайної роботи і соціальної діяльності, але, цілком ймовірно, не припинить повністю функціонування. Під час важкого депресивного епізоду, вкрай малоймовірно, що людина зможе продовжувати соціальне життя, роботу і виконання домашніх обов’язків.

Також виділяють депресію у людей, котрі мали раніше маніакальні епізоди, а також депресію у людей, які раніше таких епізодів не мали. Обидва типи депресії можуть бути хронічними (тобто протягом тривалого періоду часу) і протікати з рецидивами, особливо якщо вони залишаються без лікування.

Рекурентний депресивний розлад — це повторювані депресивні епізоди. Під час таких епізодів людина знаходиться в пригніченому настрої, втрачає інтереси і не відчуває почуття радості, а зменшення життєвої енергії призводить до зменшення активності на протязі, як мінімум, двох тижнів. Багато людей з депресією страждають також від симптомів тривоги, порушень сну і апетиту, зниження концентрації уваги, можуть відчувати провину або мати низьку самооцінку.

Біполярний афективний розлад зазвичай складається як з маніакальних, так і з депресивних епізодів, що перериваються періодами нормального життя. Маніакальні епізоди проявляються піднесенням настрою, надмірною руховою та мовною активністю, завищеною самооцінкою, роздратованістю, зниженням потреби у сні.

Фактори, що сприяють розвитку депресії

Депресія розвивається внаслідок складної взаємодії соціальних, психологічних і біологічних факторів. У людей, які пережили будь-які несприятливі події (тяжкі втрати, психологічні травми), депресія розвивається з більшою ймовірністю. Депресія, в свою чергу, може посилювати стрес, порушувати нормальну життєдіяльність, погіршувати життєву ситуацію, тобто приводити до поглиблення існуючих проблем.

Спостерігається взаємозв’язок між депресією і фізичним здоров’ям. Наприклад, серцево-судинні хвороби можуть призводити до розвитку депресії і навпаки.

Профілактика

Встановлено, що профілактичні програми зменшують вірогідність розвитку депресії. Ефективні підходи щодо профілактики депресій на рівні окремих спільнот, в т.ч. орієнтовані на школи програми з навчання позитивному мисленню дітей та підлітків.

Програми, призначені для батьків дітей з поведінковими проблемами, сприяють зменшенню можливості виникнення депресивних симптомів у батьків, поліпшенню результатів у їх дітей.

Програми фізичних вправ для літніх людей досить ефективні для профілактики розвитку депресії.

Діагностика і лікування

Існують ефективні види лікування як помірної, так і важкої депресії. Спеціалісти можуть пропонувати психологічні види лікування (такі як поведінкова активація, когнітивна поведінкова терапія, міжособистісна психотерапія) або застосування антидепресантів (таких як селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну, трициклічні антидепресанти). Тільки лікарі можуть оцінити можливі побічні ефекти антидепресантів, враховувати наявні можливості для проведення того чи іншого виду лікування (з точки зору експертного потенціалу та/або наявності препаратів), а також індивідуальні переваги.

У складі різних видів психологічного лікування слід розглядати індивідуальні та/або групові види очного психологічного лікування, що проводяться фахівцями або добровольцями під контролем фахівців.

Психосоціальна терапія ефективна і повинна бути терапією першої лінії в разі легкої депресії.

Антидепресанти можуть бути ефективною формою лікування помірної і важкої депресії, але вони не повинні ставати терапією першої лінії в разі легкої депресії. Їх не слід використовувати для лікування депресії у дітей та з обережністю застосовувати у підлітків.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

ГОЛОВНЕ МЕНЮ